Pokožka (všeobecné informácie)

Na pokožku pôsobí viac vplyvov, ako si myslíme. Preto je veľmi dôležité poskytnúť našej pokožke správnu starostlivosť, ktorá ju ochráni pred ďalším namáhaním. S niektorými faktormi, ktoré sú pre našu pokožku škodlivé, napr. UV žiarením, chladom a suchým vzduchom, nemôžete veľa urobiť, ale proti iným môžete bojovať. Čo by ste mali robiť:

  • nezabudnite jesť zdravo
  • vyhýbajte sa nikotínu
  • vyhýbajte sa priamemu kontaktu pokožky s čistiacimi prostriedkami
  • doprajte si dostatok spánku
  • pravidelne cvičte vonku
  • veľa pite, aspoň dva litre denne – prevažne vodu alebo bylinkové čaje 
  • počas dňa si doprajte čas na odpočinok a relaxáciu, ako je napríklad rýchla masáž
  • vyhýbajte sa nadmernému vystaveniu pokožky UV žiareniu a soláriám

Starostlivosť o telo a pleť – tipy pre krásu

1. Každý deň alebo niekoľkokrát týždenne si naneste telové mlieko vhodné pre váš typ pokožky. Obzvlášť dôležité je hydratovať pokožku ihneď po kúpaní alebo opaľovaní. O časti pokožky, ktoré sú najviac vystavené vonkajším faktorom, je potrebné starať sa s výrobkami s vysokým obsahom rôznych komponentov.
2. Výrobky používané na každodennú hygienu by mali mať hodnotu pH, ktorá nepoškodzuje prirodzenú ochrannú vrstvu pokožky.
3. Voda pri kúpaní alebo sprchovaní by nemala byť príliš horúca. Ak je pre vás ťažké vzdať sa horúceho kúpeľa v zime, pridajte do vody olivový olej alebo iný olejový produkt do vodného kúpeľa. Olej vytvorí na pokožke jemný ochranný film.
4. Každý deň by ste mali vypiť asi 1,5 – 2 l vody, ovocných čajov a bylinných čajov. Podporuje to správnu funkciu pokožky.
5. Vaša strava by mala byť správne vyvážená a bohatá na vitamíny. Odporúča sa jesť ryby, celozrnné obilniny, zeleninu
a ovocie a zaistiť dostatočný prísun dôležitých minerálov pre telo, ako je železo, horčík, draslík a zinok.
6. Nezdržiavajte sa na slnku bez dostatočnej ochrany pokožky, mali by ste sa tiež vyhýbať častému a dlhodobému opaľovaniu
a používaniu solárií.
7. Odporúča sa pravidelne cvičiť, športovať či chodiť na prechádzky. Cvičenie má pozitívny vplyv na prekrvenie pokožky a vylučovaním potu sa telo detoxikuje.
8. Pri vykonávaní domácich prác vyžadujúcich použitie čistiacich prostriedkov noste gumové rukavice, aby ste chránili pokožku pred vysušením.
9. Nové odevy pred ich prvým nošením vyperte, aby ste odstránili zvyšky chemických látok.
10. Nikotín a alkohol sú škodlivé pre pokožku a urýchľujú proces starnutia. Obmedzte fajčenie a konzumáciu alkoholu v záujme vašej pokožky.

 

 

Tipy pre starostlivosť o tvár – čistá pleť

1.  Pravidelné čistenie pokožky
Ráno a večer si vyčistite tvár pomocou čistiaceho prípravku vhodného pre váš typ pleti. Tvár si utrite čistým uterákom.
2.  Vyhnite sa častému čisteniu 
Tvár nesmie byť čistená príliš často. Postačuje ráno a večer. Príliš časté čistenie môže narušiť prirodzený ochranný film.
3.  Správne líčenie
Ak máte mastnú alebo zmiešanú pleť, používajte nemastnú kozmetiku alebo púder. Nezabudnite večer make-up odstrániť.
4.  Starostlivosť o pleť 
Každý typ pleti vyžaduje hydratáciu. Preto je potrebné zabezpečiť riadnu starostlivosť používaním výrobkov vhodným pre váš typ pokožky. Ideálny produkt pre mastnú a zmiešanú pleť obsahuje špeciálne účinné látky chrániace pokožku pred nečistotami a zložky, ktoré pokožku jemne hydratujú.5.  Prečítajte si pozorne etiketu
Nezabudnite si prečítať etiketu a vybrať si výrobky zodpovedajúce vášmu typu pokožky. Dokonale prispôsobené výrobky neupchávajú póry a chránia pokožku pred nečistotami, teda aj pred tvorbou čiernych bodiek.
6. Neškriabte ani nestláčajte
Škrabanie a stláčanie len zhoršuje zápal, alebo ďalej dráždi pokožku. Môže tiež spôsobiť infekciu alebo jazvy. Použite výrobky na „čierne bodky“ určené na lokálne použitie.
7. Nedotýkajte sa rukami
Na rukách sa vždy nachádza množstvo baktérií. Nedotýkajte sa tváre rukami, aby sa na pokožku tváre nedostali žiadne ďalšie baktérie, čím sa ďalej zvyšuje jej znečistenie.
8. Venujte pozornosť svojim vlasom
Nenechajte vlasy padať do tváre – pomôže to zabrániť väčšiemu masteniu pokožky. Ak nosíte ofinu, stačí si pravidelne umývať vlasy.
9. Zdravý životný štýl
Zdravá strava, vyhýbanie sa nikotínu, dlhý spánok a pravidelné cvičenie chránia pokožku pred ďalším namáhaním.
10. Navštívte dermatológa
Ak sa stav vašej pokožky nelepší, odporúčame vyhľadať pomoc dermatológa.
;